Angling: Barlow at the double in dominant win

editorial image

Tom Barlow cruised to victory in difficult conditions in the latest Calder Anglers Open at Viking Fishery.

Barlow’s haul was almost double that of his nearest rival in the Tuesday match on Deer Pond.

Considering the conditions, the lake did not fish too badly for the 18 anglers.

And Barlow led the way from peg 13 where he took 29-8-0 of carp fishing pole and bread in just 18 inches of water.

Eric Green was second on peg 15 with 15-8-0, a mixed net of small carp, chub and skimmers, using pole and worm.

Third was Steve Mitchell who took four carp on pole and bread for 14-4-0.

Open matches are held every Saturday. For bookings call (01405) 860764 or 07813824270.

The local Polish angling club held a pike match on Selby Three Lakes between 7am and noon.

Ten pike were caught on the morning with the best weighing 24lb and another of 17lb. Deadbaits, plugs and spinners were all successful on the morning.

Due to recent cold weather, pike fishing will continue until the first week of April.

For further information call Roger Hind on 07818092420.

Carpvale Fishery’s latest Open match was fished by 18 anglers on Cyprio Lake.

Gary Watson won from peg 19, landing 51-10-0 including nine carp using method feeder with caster.

Graham Broadley was second with 31-2-0 with Mick Addinall third with 30-8-0.

The fish were tightly shoaled for the latest Bank End Fishery Open and plenty in the 23 man field struggled.

Phil Gullet (Clay Lane) won from peg ten where he fished waggler and pellet to catch 53-14-10 of carp.

Keith Vardy (Bank End) was next door on peg 11 and fished pole and pellet for 38-8-0 of carp to seal second place.

And Dave Masterman (Bank End) was third with 33-4-0.

Sub zero temperatures ensured the first fixture of the MAP Leegem Spring League felt more like a winter match at Daiwa Hallcroft on Sunday.

But there was no discouraging the 60 anglers in action on Moat Pool, a field headed by Pete Tatley (MAP Leegem) who won from peg two on the island where he fished pole and soft pellets at 6m to catch mainly carp and the odd bream for 63-11-0.

Mick Edgecombe (MAP Leegem) was on peg 97 on the outer bank and fished pole and pellet at 11m for 48-4-0 of carp for second.

Wayne Lomas (MAP Leegem) was third with 38-11-0.

OTHER RESULTS

DAIWA HALLCROFT

Veterans Open, Monday, Bridge Pool, 14 fished:

1st Dave Sewell (James Maude AC) 29-10-0, skimmers and bream to 4lb on 12m pole with pellet and maggot, peg 13 island; 2nd Mark Cordall (Retford) 16-14-0; 3rd Roger Holmes (Notts AA) 14-14-0.

Veterans Open, Thursday, Moat Pool, 32 fished:

1st Dick Clegg (Brittannia) 48-3-0, ten carp to 7lb on pole with pellet and corn, peg 109 Outer; 2nd Steve Twigg (MAP Leegem) 31-13-0; 3rd Nigel Wood (Hallcroft) 27-1-0.

Friday, Bridge Pool, 12 fished:

1st Nick Speed (Shimano) 33-6-0, skimmers on pole and pellet at 13 and 14m, peg 37 outer; 2nd Rich Teigh (Handsworth) 31-12-0; 3rd Andy Lakey (Gateford) 24-14-0.

Saturday, Moat Pool, 21 fished:

1st Gordon Gibson (Worksop) 42-14-0, carp to 5lb on bomb and pole with pellet, peg 94 outer; 2nd Jason Thomas (Subfish) 35-6-0; 3rd Gary Mumby (Retford) 32-12-0.

Sunday, Bridge Pool, 15 fished:

1st Jason Thomas (Subfish) 66-4-0, carp to 8lb on pole and pellet, peg 51 outer; 2nd Leon Hardwick (Dunlop Worksop) 16-10-0; 3rd Andy Oldham (Maltby).

GARBOLINO LINDHOLME

Tuesday, Bonsai Lake, 20 fished:

1st Mark Booth (Garbolino Lindholme) 89-6-0, carp on pole and pellet, peg 59; 2nd Steve Mazza (Yorkshire Baits) 82-1-0; 3rd John Allerton (Tricast) 80-3-0.

Thursday, Bonsai Lake, 25 fished:

1st Craig Elkin (Matrix) 109-6-0, carp on bomb and pellet, peg 31; 2nd John Etherington (Lindholme) 79-13-0; 3rd Steve barraclough (Frenzee) 76-11-0.

Saturday. Willows and Laurels Lakes, 32 fished:

1st Nick Speed (Shimano) 59-7-0, carp on waggler and pellet, peg 38 Willows; 2nd J Copley (Lindholme) 56-3-0; 3rd Steve Rothery (Garbolino Lindholme) 53-13-0.

Sunday, Willows Lake, 30 fished:

1st George Barbie (Hull) 50-4-0, carp on bomb and pellet, peg 23; 2nd Neil Fisher (Dynamite Baits) 38-5-0; 3rd Brian Foster (Lindholme) 23-14-0.

WOODHOUSE GRANGE

Wednesday, Ghost Pool, seven fished:

1st Ken Talbot (Woodhouse Grange) 11-0-0, carp on pole and pellet, peg 15; 2nd Andy Bailey (Daiwa Dons) 9-2-0; 3rd Bill Snow (Woodhouse Grange) 7-6-0.

Thursday, Cobble Pond, eight fished:

1st Ian Taylor (Cats and Dogs) 46-8-0, carp on pole and pellet, peg 17; 2nd Keith Sanders (Woodhouse Grange) 28-0-0; 3rd John Dudley (Woodhouse Grange) 27-4-0.

Saturday, Kingfisher Pond:

1st Bernie Larder (Woodhouse Grange) 22-12-0; 2nd Paul Ellis (Woodhouse Grange) 8-0-0; 3rd Ryan Bennett (Woodhouse Grange) 6-5-0.

Sunday, Cobble Pool, 12 fished:

1st Dean Richmond (Cats and Dogs) 36-8-0, carp on waggler and pellet, peg 46; 2nd Graham Martin (Sheffield) 26-12-0; 3rd Bernie Larder (Woodhouse Grange) 21-10-0.

SYKEHOUSE FISHERY

Sunday, 16 fished:

1st Arthur Bead (Sykehouse) 49-2-0, carp on pole and corn, peg 3; 2nd Danny Evans (Clay Lane) 39-4-0; 3rd Mick Glaister (Stainforth Angling Centre) 32-4-0.

FERRYBOAT FARM

Sunday, eight fished:

1st Brian Haigh (Tippers) 25-0-0, ide and bream on pellet feeder, peg 37; 2nd Paul Bacon (Pauls Tackle) 21-6-0; 3rd Paul Hunton (Rotherham) 19-6-0.

BARNBURGH LAKES

Over 50s Match, Tuesday, 28 fished:

1st Andy Shoepack (Barnburgh) 59-0-0, F1’s on pole and pellet, peg 13; 2nd John Mills (Barnburgh) 41-0-0; 3rd Steve Owen (Barnburgh) 40-0-0.

Wednesday, 16 fished:

1st A Mazza (Barnburgh) 38-4-0 F1’s on pole and maggot; 2nd Andy Shoepack (Barnburgh) 28-0-0; 3rd P Dobson (Barnburgh) 25-8-0.

Sunday, ten fished:

1st Mick Owen (Lindholme) 59-0-0, F1’s on pole and pellet; 2nd Gary Jubb (Barnburgh) 41-0-0; 3rd Andy Axon (Barnburgh) 38-8-0.

PHOENIX AND PARKGATE

Saturday, Ravenfield Ponds, 12 fished: 1st Harry Booth (Phoenix and Parkgate) 17-4-0, four ide on the pole and four bream on feeder, peg 66; 2nd Barry Heapey (Phoenix and Parkgate) 14-0-0; 3rd Mick Barker (Sheffield) 10-2-0.