DCSIMG

Athletics: Future stars claim top honours

Kelly Bramhald

Kelly Bramhald

JAVELIN thrower Kelly Bramhald and hurdler Aiden Davies picked up the top individual honours at Doncaster Athletic Club’s annual presentation evening, writes Steve Hossack.

Bramhald won the club’s Overall Outstanding Female Track & Field award.

She became the first club member to win a gold medal (senior girls) at the prestigious Aviva English Schools’ Championships at Gateshead in July and finished the year in third place in the national Under-20 rankings.

Davies, who competed in the intermediate 400m hurdles and also formed part of the South Yorkshire 4 x 400m relay team at Gateshead, was a double silver medallist at the English Schools’ Championships.

He later went on to compete for England in the 400m hurdles and Combined Events international and again finished in the medals.

He also won individual gold (400m hurdles) and team silver (4x 400m relay) in the Sainsbury School Games – the first event to be held at the London Olympic Games Stadium.

Beth Dobbin, the daughter of former Doncaster Rovers footballer Jim Dobbin, Lucy Chappell and Alice Howe, were runners-up to Bramhald.

Bertie Houghton, Brother Jack, and Joe McGrath were runners-up to Davies.

Bramhald, Dobbin (senior girls’ 200m), Jack Houghton (senior boys 400m hurdles) and Davies were all presented with club medals to commemorate their medal-winning performances at the English Schools’ Championships.

“The Championships is the most prestigious competition for all young athletes,” said club chairman Kevin Lincoln.

“To even be chosen to compete is a great accomplishment and something that not many club athletes manage. So to win a medal is credit indeed.”

2012 South Yorkshire Road League award winners:

Senior men: Jonathan Frary (gold), Richard Chandler (silver) and Martin James (bronze)

Senior lady: Amy Sowerby

Male vet 45: Simon Wright

Lady vet 40: Diane Jordan

Male vet 55: Kev Newman, Mick Page (silver)

Male vet 65: Tony O’Connor

2012 SY Cross Country awards:

Under-11 boys: Daniel Boyd (gold), Matthew Baldwin (silver), Adam Simms (bronze)

Under-11 girls: Nichole Lannie, Maisie Maddison, Maddison Simpson

Under-13 boys: Joseph Law, Jacob Watson, Joshua Smithurst

Under-13 girls: Molly Butterworth, Summer Ward, Alice Bastow

Under-15 boys: Callum Wilson, Elliott Tong, Kallum Silcox

Under-15 girls: Emily Barker, Sophie Moore, Georgina Tatem

Under-17 boys: Declan Neary

Under-17 girls: Jessica Royle

Senior man: Bertie Houghton, Martin James

Senior woman: Rose Martin

Female vet 55: Patsy Felon

Men vet 40: Simon Parkin

Men vet 45: Les Grant

Men vet 50: Pete Wade

Men vet 55: Kev Newman, Mick Page

Men vet 60: Paul Brown

365 Assessment awards: Daniel Boy, Maisie Maddison, Jessica O’Brien, Abbie Ward and Sam Godfrey

John McHale awards: Tony O’Connor and Patsy Felon

Outstanding road performance: Simon Wright

Outstanding cross country performance: Bertie Houghton

Young Endurance Athletes of the Year: Callum Wilson, Jessica Royle

Outstanding Disability awards: Benjamin Heflin, Paige Watkin-Drury

Young Athletes League awards:

Under-17 girls: Leah Troop (winner), Lucy Chappell (second), Beth Head (third)

Under-17 boy: Jake Canning

Under-15 girls: Chloe Bewley, Elllie Grace, Kelsey Wilson

Under-15 boys: Jamie Canning

Under-13 girls: Darcy Atkinson, Megan Colbeck, Summer Ward

Under-13 boys: Guy Richards

Northern League Overall female award: Rebecca Scott

Northern League Overall male award: Jack Houghton

South Yorkshire Track & Field awards:

Under-17 men (throws): Angus Butterfield (winner), Jake Canning and Matthew Bubb

Vet men sprints and vet men middle distance: Les Grant

Senior women sprints: Lisa Revitt

Under-17s men sprints: Ashley Langton

Under-15s boy throws: Oliver Langton

 

Comments

 
 

Back to the top of the page