Election results

editorial image
0
Have your say

Full results of last Thursday’s elections

Adwick

Dave Farrell (Lib Dem) 358

Ted Kitchen (Lab)* 2058

Kerry Wood (Con) 286

Armthorpe

Chris Allen (Con) 226

Sue McGuinness (Lab)* 1677

Scott Pickles (Ind) 1289

Askern Spa

Martin Greenhalgh (Con) 954

Austen White (Lab)* 2269

Balby

Richard Eaton (Con)..........................435

Nuala Fennelly (Lab)*.................1436

Edwin Simpson (Lib Dem)............135

Mark Thompson (Ind) 1136

Bentley

Alexandra Allen (Con) 282

Barbara Hewitt (ED) 681

Jane Nightingale (Lab)* 1750

Bessacarr and Cantley

Paul Bissett (Lab) 1230

Glenn Bluff (ED) 535

Monty Cuthbert (Lib Dem)* 1764

Mark Wells (Con)

Central

Barbara Bell (Lib Dem) 226

Howard Dove (ED) 533

Ian Hutchinson (Con) 297

Glyn Jones (Lab)* 1957

Conisbrough and Denaby

Jonathan Sherwin (Con) 352

Christine Mills (Lab)* 2420

Edenthorpe, Kirk Sandall and Barnby Dun

Barbara Fletcher (Con) 518

Karl Goodman (Ind) 437

Pat Hall (Lab)* 1409

Karen Hampson (Lib Dem) 579

Keith Hewitt (ED) 731

Edlington and Warmsworth

Phil Cole (Lab)* 1830

Liz Jones (Con) 261

Ray Mullis (Ind) 1356

Finningley

Nigel Berry (ED) 1163

John Brown (Lib Dem) 270

Thomas Scott-Chambers (Lab) 1237

Yvonne Woodcock(Con)* 1803

Great North Road

John Butterfield (Lib Dem) 227

Frank Calladine (Con) 643

Debbie Hutchinson (Lab)* 2378

Stephen Platt (G) 575

HatfIeld

Jessie Credland (Ind) 791

Mick Glynn (ED) 827

Pat Haith (Lab*) 1049

James Hart (Con) 343

Stewart Rayner (CG) 176

Mexborough

Phyllis Calladine (Con) 98

Malcolm Jevons (Lib Dem) 472

Tracey Leyland-Jepson (Lab)* 1537

Andrew Pickering (Ind) 687

Rossington

Kathleen Beard (Con) 240

Richard Cooper-Holmes (Lab)* 1581

Richard Johnson (Lib Dem) 108

Terry Wilde (Ind) 880

Sprotbrough

Jonathan Wood (Con)* 1637

Peter Millar (Lab) 1565

Diana Simpson (Lib Dem) 312

Stainforth and Moorends

Martin Drake (Con) 436

Ken Keegan (Lab)*...........................1627

Dave Owen (DN) 410

Thorne

Susan Durant (Lab) 1176

Richard Walker (Con) 467

Martin Williams (CG)* 1442

Torne Valley

David Adgar (Lib Dem) 339

Bob Ford (Con)* 1563

Shane McAleavy (Lab) 1112

Rebecca Walters (UKIP) 643

Town Moor

Stephen Cox (Con) 432

Michelle Goodman (Ind) 373

Cliff Hampson (Lib Dem) 831

Paul Wray (Lab)* 1589

Wheatley

Eva Hughes (Lab)* 1696

Malcolm Knight (Con) 351

Roy Penketh (ED)..........................806